Magnus Bladt Køster er maskinkadet hos Mærsk Line – det giver masser af oplevelser og en billet videre i karrierelivet.
Maskinkadet Magnus Bladt Køster har allerede været flere gange rundt om jorden i sit job hos Mærsk Line.
»Noget af det, der er interessant, er, at man kommer ud og ser verden. Jeg oplever alle kulturer rundt omkring. I Japan er de ydmyge og sørger for, at man har det godt. Der er rent og pænt. Jeg har også været i Sydafrika – der må man ikke gå ud om natten, det er lidt halvfarligt. Oftest har man en guide med, som passer på en. Det eneste, du skal tænke på, det er at arbejde,« siger Magnus Bladt Køster.
Fleksible arbejdstider
Noget af det, der er attraktivt ved en karriere til søs, er ifølge Magnus Bladt Køster det kollegiale sammenhold og de fleksible arbejdstider.
»Du har rigtig mange gode kollegaer, og vi støtter hinanden. Selvfølgelig er man ude i lang tid, men man er også hjemme i lang tid. Det er ikke sådan, du sætter dig ind i din bil kl. 06 om morgenen, og så er du hjemme kl. 05 om aftenen. Du er hjemme hele dagen, du kan selv bestemme, og du får løn for det,« fortæller maskinkadetten.
En blåstempling på CV’et
En karriere som maskinkadet hos Mærsk Line kan være med til at åbne mange døre fremadrettet, mener Magnus Bladt Køster. Han opfordrer andre maskinmesterstuderende, der overvejer en karriere til søs, til bare at springe ud i det:
»Kan man ikke lide det, kan man altid gå i land.«
